עמוד 1
עמוד 2
עמוד 3
עמוד 4
עמוד 5
עמוד 6
עמוד 7
עמוד 8   
   << לעמוד הקודם
לעמוד הבא >>
 

היהודים באימפריה העותמנית / רשמים מטיול קבוצת בית-חנן ביוון

שלומית וגיורא מן (לפי ויקיפדיה)

במאי ש"ז טיילה קבוצת חברים מבית-חנן (ביוזמתן של משפחות כהן [נעמי ויוסי] וסידי [רותי ומשה]) ביוון שמצפון לפלפונס. בין השאר ביקרנו בעיר הגדולה סלוניקי ובמספר עיירות קטנות יותר בהן ישבו יהודים מאות שנים. היהודים בכל המקומות האלה נשלחו על ידי הנאצים למחנות הריכוז בשלב די מאוחר של מלחמת העולם השנייה כמו שאר יהדות אירופה. להלן סקירה היסטורית קצרה.

לאחר גירוש ספרד ופורטוגל, גירוש צרפת וכו', נודע לסולטאן באיזיט השני על גירושם של יהודים אלו. כפי שמובא בספר - סדר אליהו זוטא, הוא אמר ליועציו שאם המלך הספרדי נהג בטיפשות, הוא ינהג בחוכמה ויכניסם לארצו, וכך באמת עשה.

מגורשי ספרד התמחו במלאכות רבות שעדיין לא היו באימפריה העות'מאנית, כגון הדפוס, ותרמו לשגשוגה של האימפריה.

לאחר מכן, ישבו המגורשים כמעט בכל ערי האימפריה העות'מאנית, ובייחוד התפרסמו קהילות היהודים של הערים - סלוניקי (יוון), אדריאנופול (תורכיה), סופיה (בולגריה) ואיזמיר (תורכיה). בארבע ערים אלו התגוררו יותר ממחצית יהודי האימפריה.

קהילת סלוניקי התפרסמה יותר מכל שאר הקהילות בפעילותה הימית. משום שהיו אלה יהודים ששלטו בעיקר בנמלים, הנמלים היו סגורים בשבת, חג ומועד.

הסולטאן עודד את היהודים גם לעסוק במסחר, וזאת משום שרצה לפגוע בעליונות הכלכלית של מדינות אירופה. יהודי סלוניקי ואיסטנבול הרבו לסחור עם ארצות אירופה השונות.

היהודים הורשו לנוע באופן חופשי, להתיישב בכל מקום באימפריה, ולרכוש נדל"ן. מלבד זאת, היהודים הוכרו גם כעדה דתית (אם כי לא הורשו בדרך כלל להבליט את דתם ברבים), ונהנו מאוטונומיה בתחומי הדת, המשפט והחברה. היו יהודים רבים שהגיעו לעמדות מפתח באימפריה העות'מאנית, כגון רבי יוסף המון ובנו רבי משה המון, שניהם היו רופאי החצר של הסולטאנים שבתקופתם. גם דון יוסף נשיא, חתנה של דונה גרציה, הגיע למעלת דוכס ואף לשלטון בכמה איים בים האגאי.

קבוצת בית-חנן טיילה בשנה שעברה בבולגריה במסגרת "טיול שורשים" וביקרה כמובן בסופיה ופלובדיב וערים נוספות מהן הגיעו המייסדים לבית-חנן. מונאסטיר היא עיר במקדוניה של היום (מערבית לבולגריה וצפונית ליוון) שחלק מיהודייה הגיעו לשם מחברון. היה זמן שדובר על צירוף חלק מיהודי מונאסטיר לבית-חנן לפי מסמכים בארכיון בית-חנן. במסגרת הטיול של השנה ביוון ביקרנו בלאריסה, סלוניקי ויאנינה. הרב של סלוניקי קיבל את החבורה בשמחה רבה, ותפילת השבת בבית הכנסת הייתה מרגשת במיוחד.

מה עושים לאחר הכשת נחש? / יעל אבן-כסף

עונת הקיץ בפתח שהיא גם עונת הנחשים. על מנת לא להזדקק להנחיות שבהמשך יש לבצע את פעולות המניעה הבאות:

  1. לנקות את החצרות מעשביה פחים וכדומה העשויים להוות מקומות מסתור לנחשים.
  2. להימנע מהכנסת ידיים למחילות והפיכת אבנים ומרצפות שלא לצורך.
  3. רצוי לנעול נעליים גבוהות בהליכה בשטחי המושב ובטיולים.

במקרה של הכשת נחש יופיעו סימנים של שתי שיני הארס במקום ההכשה. לעיתים יש רק פצע דקירה אחד. לאחר ההכשה יופיע כאב חזק, נפיחות ושינוי לרעה בסימנים חיוניים.

טפול: יש להרגיע את הנפגע, להקפיד על מנוחה בשכיבה, לבצע קיבוע קל של הגפה הפגועה כדי להפחית את מהירות התפשטות הארס. אפשר לחבוש בחבישה אלסטית קלה את מקום הפגיעה ובכל מקרה לפנות מייד לבית-החולים הקרוב!

מה אסור לעשות: לחתוך או לבצע פעולת מציצת המקום. פעולה זאת עשויה לגרום להרעלה. אין לבצע חסימה. אין לנסות לאתר או ללכוד את הנחש בעצמכם.

.המידע הנדרש למסירה לצוות המטפל בבית החולים: האם היו הכשות קודמות, מחלות נלוות. האם קיימת אלרגיה או רגשות לחומרים. אם בכל זאת נלכד הנחש והומת, יש להביאו לזיהוי.

קיץ שמח ובטוח!

   << לעמוד הקודם
לעמוד הבא >>
   עמוד 1
עמוד 2
עמוד 3
עמוד 4
עמוד 5
עמוד 6
עמוד 7
עמוד 8   
   לאינדקס גליונות
לאתר בית-חנן