עמוד 1
עמוד 2
עמוד 3
עמוד 4   
 

מן הארכיון של בית-חנן

אמנון אבן-כסף

מה קרה על אדמות בית-חנן תריסר שנים לפני קום המושב?

לפני מספר חודשים, בבוקרו של יום נובמבר קייצי נטול גשם, התקבצו להם ברחבת החנייה שליד מגרש הספורט כמה עשרות חברי "העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל"...כן, יש עמותה כזאת. במקרה הזדמנתי למקום, ולשאלתי מה הביא את המבקרים למושבנו נענתי, "התקבצנו על מנת לקבל הסבר ולצפות על שדה קרב הידוע בשם 'קרב עיון קרא' שהתחולל בין יחידות פרשים ניו זילנדים לצבא התורכי על אדמות בית-חנן והישובים הסמוכים ב-14 בנובמבר 1917". כלומר כ-12 שנים לפני העליה על הקרקע של מייסדי המושב. לשאלתי האם אפשר להשתתף בסיור נענתי בחיוב. רצתי מהר לביתי על מנת להביא את מצלמת הוידאו והצטרפתי לחבורה שהתקבצה על המדשאה בחזית בית-העם. שמחתי לראות שגם ראובן לוין הצטרף לסיור.

בשעה 09:00 התחיל הסיור בדברי הקדמה של המדריך על הקרב.
(ניתן לקרוא תאור מפורט בקישור זה: http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-WH1-Moun-t1-body-d2-d9.html).

לאחר מכן, צעדה החבורה על דרך המייסדים המובילה להתיישבות, פנתה ימינה בדרך העפר המקיפה את גבעת האילנות, ולהפתעתי הרבה התייצבה למרגלות שדרת האקליפטוסים שבתחתית חצרנו. בנקודה זאת ניתן לצפות על חלק גדול מהשטחים בהם התחולל הקרב ושם נתן המדריך הסבר מפורט על הארועים השונים תוך שהוא מצביע על העמדות והמקומות בהם התרחשו הקרבות. קרב זה היה חלק מהמאמץ של התורכים לבלום את ההתקדמות המהירה צפונה לעבר יפו של הכוחות הרכובים הניו-זילנדים. התוקפים הניו-זילנדים מנו כ-800 חיילים. הם ניהלו את הקרב בצורה מבריקה והתגברו על התורכים לאחר סידרת קרבות קשים כולל הסתערות כידונים אל אף היות התורכים בעמדות עדיפות מבחינה איסטרטגית, יתרון בסוגי נשק, כולל תותחים ומכונות ירייה, ומספר כמעט כפול של חיילים. (בקישור זה ניתן לצפות בסרטון על הסיור: href="http://www.youtube.com/watch?v=1FHNDGyrF6Y ).

מספר ימים לאחר הסיור, שוחחתי עם אברהם דנון, שסיפר כי בשנים הראשונות לאחר העליה על הקרקע ילדי המושב מצאו בשדות שרידים של קליעים וחלקי פגזים מהקרב. כמו כן, בגבעות הכורכר ניתן היה לראות את התעלות והעמדות ששימשו את הצבא התורכי בנסיונו להתנגד להתקדמות הכוחות הניו-זילנדים התוקפים.

עמוד 1
עמוד 2
עמוד 3
עמוד 4   
   לאינדקס גליונות
לאתר בית-חנן